30 september – 5 november

HÖSTSALONG 2017

Höstsalongen är en jurybedömd återkommande kär tradition här hos oss på Edsvik Konsthall.
Här välkomnas etablerade och icke etablerade konstnärer från hela landet att ansöka till salongen.

Hjärtligt välkommen till en samlingsutställning med vernissage lördag 30 september – 5 november

Östra byggnaden plan I & II

Antagna konstnärer till Edsvik Konsthalls Höstsalong 2017:

125 konstnärer av c:a 400 sökande kom in med sammanlagt 183 verk i olika tekniker

Juryn, som bestod av Anne-Lie Larsson Ljung, Björn Bernström och Ilkka Timonen, har arbetat flitigt med att bedöma dessa intressanta och högkvalitativa konstverk och vi kan redan idag ange namnen till de som kom med. Det har varit ett sant nöje för juryn att arbeta med att curera Edsvik Konsthalls Höstsalong 2017.

Obs! Inlämning av verk ska ske mellan fredag den 22 och söndag den 24 september. Du kommer att få en kvittens/avtal via e-mail – som ska bifogas i paketet eller lämnas vi personlig inlämning.

Observera att du kan vara antagen med ett verk, två verk eller tre verk. Antagna konstnärer till Edsvik Konsthalls Höstsalong 2017:

 

Namn Antal verk Titel verk
Abbas Leith 2 Under havet Sköldpadda och kanin
Adérn Anders 1 Uppbrott
Almén Eva 1 Tistlar
Almquist Ingrid 2 Meeting in The Blue The most Needed
Andersson Christina 1 Read me
Andersson G Kjell 1 Husvagn och fyra barn
Andersson Gunilla 1 Drömslott och minnesträdgårdar
Andersson Mats 1 Snowstorm in the valley
Andrén Gunilla 1 Att odla II
Arvidsson Kristoffer 1 Stileben i ockra och grått
Atelier Krincy Dora 1 Memoire
Axellie Lovisa 2 Jag ska bara kolla… 2/3 Jag ska bara kolla… 3/3
Berglund Anette 2 Flaska Urna I
Blomkvist Åsa 2 Finklädda Katten som tröst
Bratt Irina 1 Submerged 2
Byberg Christina 1 Chimar
Cappelin Ulla 1 Glitter
Claesson Lisbeth 2 Livet under Vaggsång för månen
Creutz Alexander 1 Dropping a han dynasty urn …
Dahlén Jennie 1 Ursprungligen III
Danell Solveig 1 Utbrott
Dellermalm Anna 2 Utan titel I Utan titel III
Dockson Karin 2 Ur serien Hybrider No 3 och -No 6
Ek Bo 1 Fula gubbar
Engman Benny 1 Stenknäck och råget
Eskilson Bitte 1 Akt III
Fazelzadeh Pedram 1 Exposed II
Forsberg Pia 1 Okänd flicka i vitt
Forsgren Ulla 1 Lammet
Franzén Thomas 1 Maria (på bord)
Fredriksson Cecilia 1 Hästar i snö
Fyhr Jeanette 1 Gula män; nårplankor
Gadnell Stefan 2 Åmells Regeringsgatan
Gouge-Merrall Fipe 1 Nude (On the grassy knoll)
Grip Susanne 1 Skroten nr 6
Gripple Ynge 1 Blue Ditch
Halvarsson Ann-Sofie 1 Ryggtavla I
Hector Mirjam 1 En sång för livet/14
Helin Nadja 1 Slottstorg 2
Helloff Åsa 1 Sonic by night
Holm Eleonore 2 Stad 90 Stad 91
Holmberg Schöön Ingrid 1 Bredvid
Hägglund Anders 1 Fånga livet
Högström Signe 2 Utan titel I Utan titel II
Jaderås Björn 1 Verkställa
Jansson Beatrice 1 Natten flyr I
Jansson Birgitta 2 Hav Hav
Johansson Annica 2 I say nothing Steady as a rock
Johansson Frida 2 Östmaraksgatan Väntar
Johansson Pär 1 Forsoningen
Jonasson Eva 3 Grot, Rot och Grenar = Alla tre
Jonsson Martin 1 Shroud of Nature
Karlsson Carl-Oscar 2 Behind the Grid Inverted red Grid
Kitok Eva 3 Dans, Vänner och Glädje = alla tre
Kjäll Helen 1 Brottytor
Kreida Olga 1 Bryggan
Lacke Tomas 1 När vi blundar
Larsson Alicia 2 Apocalyptic Stydy Angles and Demonds
Larsson Kjell 3 Sthlm blingbling I, II och III = alla tre
Larsson Svenne 1 Garnberget
Lewis Maria 1 Dancing with myself
Lie Cecilie 2 Blå Träd Sundet
Liljas Anna 3 Katt, Prinsessa och Vampyr = alla tre
Lindblom Ulrika 2 Done Detroit
Lindgren Rolf 1 Mr. Jones
Lindqvist Per 2 Ropsten Vasagatan
Lindunger Germund 3 Saknad 1, Saknad 2 och Saknad 3 = alla tre
Linné Carina 1 Vill vara fin
Lorén Frida 1 Regnskogen
(Ludvigson Anders) (2) (Stones under surface with fog 2 och -3) Deltagaren struken
Lundgren Clara 1 Köttpojken
Lundgren Lise 2 Metanorfos IV Metamorfors (VI)
Lundin Jimmy 2 Katt Byxa och sko
Luther Daniel 2 En dov viskning Genom dimridån
Malmberg Lars 1 Lucca
Markén Angelica 2 Boudoir I Självporträtt – Lady Style
Marnell Monica 1 Childhood 2017 – I
Medin Cecilia 1 Postapokalyptisk
Mistal Katerina 2 Krater Endless Vatnajökull
Nanne-Sandberg Tomas 1 Dreamer 1
Nkangi Tanja 1 Girl´s Best friend
Nordvaller Karin 1 Hemligheter
Nyström Catinca 1 Typiskt Tjäderspratt
Näslund Olof 1 Alla lika?
Olanders Eva 3 Bakom tunna hinnor lever jag, Kvinnan som tittar på mig och Det som glimrar = alla tre
Orlowski Ingrid 2 Moment Steg
Papp Sirje 1 The Pool
Tikhomirova Viktoria 2 Adel Mozart
Perlskog Eva 2 Vattennymfer 1 Vattennymfer 2
Pettersson Kathie 2 Fasad Hus
Pohl Maria 1 Dripp
Pousette Marcus 1 Sydväst
Rahumaa Imbi 1 Under vattnet
Rehnholm Ulf 1 1nyckel
Ridderstolpe Ellen 2 “I just lost my head for a while” och “Vad är din tystnad värd”
Rosén Maria 1 Utan titel I
Runnvik Gilboa Ann-Charlotte 1 A coloful chord
Sandström Åke 2 Hinder #1 Borrhål B1
Sigfrinius Tomas 2 Med blå matta Två soldater och en gul fågel
Sjöborg Lotta 1 Inblick
Soikkeli Sisko 2 Rutor Trappan
Steen Maria 1 Shades of sky III
Stenberg K Sofie 2 Upptäckter Flicka gör sig icke besvär
Stenman Lars 1 Lada3
Strage Ingrid 1 Tidig morgon
Sundh Annica 2 Powernap I Powernap III
Svensson Blomén Bosse 2 Spår Uthugget
Svensson Mats 2 Skogen Fraktskuta
Thagesson Tina 1 Barndomsminne
Thurfjell Inger 1 Sista samtalet
Tigerhielm Bea 1 Utan  titel
Tolsén Staffan 2 Sofia Pelle
Trottestam Svante 2 Vindstöt Balansakt
Törnqvist Mikael 2 Ångloket Stickspåret
Wallin Karin 2 Poolen Nästa Poolen Nästa II
Wallman Julia 2 Tung Badrumsmatta
Werner Maria 1 Festen i köket
Widegren Maria 2 Hide away Guiden
Vikström Krister 1 Brothers
Vistisen Gunna 2 Nobly Happiness
Xose Luis Otero Beccera 2 “Postinustrial. The ephemeral” och “Postindustrial. The light”
Zacheriah Kramer 2 Skri Vaknar
Zeisig Marie-Louise 2 “Art can make a rock fly #1” och “Art can make a rock fly #3”
Åhlman Samuel 1 Declasser 2
Ålund Lennart 1 The Board
Ångman Mia 1 Drömmen om mig III

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.