Lista – antagna a.s

Akvarellsalong antagna 2016

Namn Verk 1 Verk 2 Verk 3 Antal antagna verk
1 Almén Eva Vänner / man med hund 1
2 Andersson Magdalena Efter regnet 1
3 Backman Annette Vårtecken Gläntan (Björkar) 2
4 Bernstone Kaj Ångbåten 1
5 Bernström Björn Freight Trains no.1 1
6 Blomgren Charlotta En för alla 1
7 Caceres Fernando Gilgamesh The house of dreams 2
8 Calderon Erna Nick ( IMG I) Frispark (IMG 4) 2
9 Danell Solveig Contemplative Concerned 2
10 Danielsson Lena Jakobs Min vallmo 1
11 Ekström Kjell Strandfåglar I Strandfåglar II Strandfåglar III 3
12 Erdtman Adam En man som sitter på en trädgren och spelar flöjt 1
13 Eriksson Ulf Sommarfönster 1
14 Eugén Peter Björkar Ångermanland Kalhygge Lappland Snölandskap Abisko 3
15 Eyre John Ford Rojo, Havanna Chrysler, Havanna 2
16 Gadnell Stefan Split I väntan på bussen 2
17 Gidebratt Håkan Farfars far Gotlandsljus Västkustvinter 3
18 Goryushina Tania Mind events 1 Mind events 2 Mind events 3 3
19 Gustafsson Anette Mama Elephant Blues Gangsta 3
20 Gustafsson Ulrik Trappan Vårbalkong 2
21 Hallberg Wessman Lotta Det stängda huset 1
22 Hamne Curt Stenar Grus väg Natt 3
23 Helmer Evalis I solen 1
24 Henrich Christine Porträtt I Porträtt II 2
25 Hjorth Lena Utan titel I Utan titel II Utan titel III 3
26 Hällström Isa Klippkomposition 1
27 Johansson Fahlén Lena Enstaka Glest 2
28 Karsenbarg Helena Sax o jazz 1
29 Keane Karin Träd I Träd II Träd III 3
30 Kjellgren Christina Hantverkargatan 1
31 Koistinen Schuppe Ina Regnskog Hawaii Regnskog Borneo 2
32 Kärvestedt Lotta I min trädgård I I min trädgård II I min trädgård III 3
33 Köster Carina Daylight delight 1
34 Larsson-Dahlin Ann Vargen lurar Får på fjäll 2
35 Lindell Marie-Louise Det skymmer över sjön Röda Tak Under Himlen 3
36 Lindstam Anna-Greta Tankar Flow 2
37 Lundblad Dag Stormens hus 1
38 Meldrum David Om Japanska vaser 2
39 Molitor-Gärdsell Ylva Mitt drömmars Haväng Mina drömmars Dalängarna 2
40 Munouz Lidia Landskap II Landskap III 2
41 Nelin W Sara På insidan är alla lika Storleken har ingen betydelse I mörkret är alla hästar grå 3
42 Nilsson Camilla Over the wall Lonely walk 2
43 Norström Eva Våg I Våg II Våg III 3
44 Ohlson Ulla Samtal Vid broarna 2
45 Olsson Kenth Kvällsljus vid Julaftons fyr Vinterljus vid julaftons fyr 2
46 Palm Margareta Nyfiken grå Kolugn Svart får 3
47 Poulsgaard Else Förmultning I Förmultning II 2
48 Rydh Mikael Den varma stenen (2015) Stilla (2015 2
49 Santos dos Vinícius Sommar 1
50 Sarracco Jean-Pierre Kapstaden, Kåkstad 1
51 Sjögren Tzanetopoulos Vasilis Tvättlinan 1
52 Stigsson Benny Efter regnet 1
53 Sundin Blomgren Gunilla i skogen II I skogen III 2
54 Teglund Sven Hus på Assistenvägen Husvagnsparkering 2
55 Thagesson Tina Trosa Strand Café Ekorreselfie 2
56 Thorell Marianne Nätverk I Nätverk II 2
57 Torstenson Carl Gustav Eldslandet Patagonia 2
58 Viberg Iréne Obestämt 1
59 Winbjörk Maria Indigo Fluff Indigo Storm Indigo Pust 3
60 Ålund Lennart Väntan Solitude 2
61 Öhberg Margareta Vidder 8 1